Barry Meeker, cesta ke svobodě.. Lipno 1975

1. 02. 2011 6:05:22
Svět má své hrdiny. Patří mezi ně i člověk, který v letech 1974 a 1975 svou odvahou a neohrožeností dostal z komunistického pekla na západ skupinu obyvatel tehdejší NDR. Tím člověkem byl Barry Meeker. Pilot, který získal své zkušenosti v bojích ve Vietnamu a poté pracoval v Alpách u záchranné služby.

Během války ve Vietnamu byl celkem sedmkrát sestřelen. V roce 1974 jej v Mnichově, kam přesídlil, kontaktoval právník, který chtěl z východního Německa dostat na západ svou rodinu. Meeker podnikl celkem dva lety, během kterých z bývalého Československa, z oblasti Lipenské přehrady do Německa převezl celkem osm uprchlíků. Jednalo se o občany bývalé NDR, kteří tak dostali možnost spojit se se svými rodinami.

Poslední let, se uskutečnil v srpnu 1975 a zdaleka neměl tak snadný průběh, jako dva předchozí. Meeker měl za úlol vyzvednou skupinku, dvě ženy a jednoho muže, kteří podle instrukcí měli čekat na určeném místě. Uprchlící ovšem, pravděpodobně ve zmatku anebo díky neznalosti terénu, čekali o několik desítek metrů mimo místo přistání a než doběhli k helikoptéře, objevila se i hlídka pohraniční stráže. Muži se podařilo naskočit ovšem mladší z žen upadla a těžce si poranila nohu. Na pomoc jí přispěchal Meekerův společník Tadeusz Kobrzynski, který dívku doslova vhodil dovnitř. Mezitím ovšem doběhla její matka, která rovněž upadla a nemohla se vlastními silami zvednout. Kobrzynski se snažil pomoci i jí, ovšem nešlo to a navíc pohraničníci začli střílet. Meeker křičel ať ji tam nechá a naskočí, ovšem Kobrzynski v hluku motorů neslyšel a navíc dvě ze střel Meekera zasáhly. Jedna do lokte a druhá mu roztříštila žebro. Pilot věděl že stíhačky pravděpodobně vystartovaly a že další čekání znamená jistou smrt.Proto nechal Kobrzynskiego a ženu na zemi a s ostatními odstartoval. Na Rakouské hranice to bylo 5 minut letu, ovšem krev z jeho rány znehodnotila mapu, takže musel letět zpaměti. Stíhačky skutečne odstartovaly, ovšem na místo dorazily 7 minut po nahlášení a v té době už byl Barry Meeker mimo území republiky. Z Rakouska přeletěl do Německa, do Traunsteinu, 30 kilometrů ve vnitrozemí a přistál v prostoru nemocnice. V tomto okamžiku mu zbývalo palivo na 80 vteřin.

Část medií jej poté kritizovala jako dobrodruha, ovšem většina veřejnosti západního Německa jej přijala jako hrdinu, který neváhal nasadit vlastí život, pro svobodu druhých. Jaký vlastně Barry Meeker byl, o tom vypovídají jeho nadřízení z armády. Absolvent Columbia University, plynně hovořil šesti jazyky. Nositel purpurového srdce a tří leteckých medailí a dále pak bronzové hvězdy a letckého kříže.

Československá media pochopitelně okamžitě spustila halasnou kampaň, na kterou se pamatuji i já. Barryho Meekera označila za piráta a banditu, který střílel po nevinných občanech. Ze svobodné evropy bylo možno se doslechnout o padajících hlavách v protivzdušné obraně státu. Ozvaly se i jakési podivné hlasy ze západního Německa, které jménem právních organizací odsuzovaly a soudily tyto akce, jako akce pirátské a oficiální místa dokonce zvažovala jakýsi postih, za nedodržení leteckého plánu. Dnes už je těžko soudit, zda to bylo míněno vážně anebo se jednalo o kosmetickou berličku pro východní blok. Horší ovšem bylo, že helikoptéra byla zničena a nebyla pojištěna.Škody ovšem nakonec zaplatila organizace, která se starala o uprchlíky z východu.

Osudy zadržených nebyly nijak veselé. Kobrzynski dostal 6 let, žena 2 roky a Barry Meeker, v nepřítomnosti 10 let. Jeho osud se ovšem naplnil 16.4.1982 kdy se v Oklahomě se svou helikoptérou zřítil.

Což mi ovšem připomíná zprávu z tisku, kterou jsem četl snad minulý rok, kde jakýsi pisálek oznamuje, že Barry Meeker se proměnil v alkoholika a pije a pije.Dodávám že se jednalo o České periodikum.

Co dodat. Možná někdo namítne, že toho tolik neudělal. Opak je pravdou. Každý zachráněný život, který byl spasen díky jeho odvaze, je toho důkazem.

Autor: Václav Král | úterý 1.2.2011 6:05 | karma článku: 34.87 | přečteno: 6114x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Martina Studzinská

Vážená profese

Poslední dobou se hodně píše o tom, že školy stárnou. Průměrný věk učitele je přibližně kolem padesátky. Mladí se do školství příliš nehrnou. Není divu, jejich pracovní podmínky nejsou právě nejluxusnější. Jak tomu bývalo dřív?

15.2.2019 v 21:01 | Karma článku: 10.29 | Přečteno: 228 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Život sám to vždy zařídí nejlíp

Asi každý zažil dobu, kdy ho život více či méně drtil. Když se za tím člověk ohlédne zpět, s prožitou zkušeností, může pochopit, co mu to „drcení“ dalo.

15.2.2019 v 20:42 | Karma článku: 9.98 | Přečteno: 141 | Diskuse

Pavel Vrba

Zaplať, nebo se to všichni dozvědí

Dnešní den začal jako každý jiný. Tedy až do doby, kdy mi jeden známý oznámil, že se dostal do svízelné situace. Obdržel totiž informaci, že je sledovaný a pokud nezaplatí, všichni se dozvědí, choulostivé informace i intimní.

15.2.2019 v 18:50 | Karma článku: 21.42 | Přečteno: 1011 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Mám se naprosto skvěle

Pravoslavná víra není vůbec fanatická. Ani si nevzpomenu, zda jsem viděla někoho, kdo by se bál ďábla. Řekové si drží svoje rodinné tradice a svoji víru. A ta je zřejmě zachránila od lidského bankrotu, který v Řecku ještě nenastal

15.2.2019 v 15:49 | Karma článku: 19.29 | Přečteno: 599 | Diskuse

Petr Omelka

O jedné "multikulturní " Vietnamce

Tradice jsou úžasné a díky nim se nám zachovaly skvělé věci. Není ale tradice, jako tradice a také přístup k nim bývá rozdílný.

15.2.2019 v 14:38 | Karma článku: 25.28 | Přečteno: 1186 | Diskuse
VIP
Počet článků 415 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2004
http://facebook.com/vaclavthekral

Najdete na iDNES.cz